- Πελάτης: Θα ήθελα μία οδοντόκρεμα.- Φαρμακοποιός: Δυστυχώς κύριε έχουν τελειώσει. Μήπως θέλετε τη διαφημιστική που έχω στην βιτρίνα; του απαντά ο φαρμακοποιός.
Κάποια στιγμή πλησιάζει ένας τουρίστας και τους λέει:
- Ντου γιου σπικ ιγκλις;
Κοιτιούνται οι δύο τους και απαντάει ο Μανούσος:
- Οϊ
- Σπρέχεν ζι ντόιτς;
- Οϊ
- Παρλάρε ιταλιάνο;
- Οϊ
- Παρλέ βου φρανσέ;
- Οϊ
- Πάρλα εσπανιόλ;
- Οϊ
Απογοητευμένος ο τουρίστας απομακρύνεται και λέει ο Σήφης του Μανούσου:
- Μωρέ Μανούσο...
- Ιντα θες;
- Μωρέ Μανούσο εν κατέομε καμμιά ξένη γλώσσα. Πρέπει να πάμε να μάθουμε καμμία...
- Γιάντα μωρέ Σήφη; Ήντα να τηνε κάμομε;
- Ε, τί... Για να μπορούμε να συνεννοηθούμε.
- Και τούτος που ήξευρε πέντε γλώσσες μωρέ, συνεννοήθηκε;
Το πρωί ο τύπος τραβάει τα μαλλιά του. Πάει στην αντιπροσωπεία, όπου δέχονται να του αλλάξουν το καπό, μια που δεν συμπλήρωσε ούτε μέρα που πήρε το αμάξι...
Το ίδιο βράδυ ξαναπερνάει ο πιτσιρικάς, βλέπει το 4Χ4 να αστράφτει πάλι, ξαναβγάζει το σουγιά και ξαναχαράζει στη λαμαρίνα =16. Το άλλο πρωί ο ιδιοκτήτης στα πρόθυρα εμφράγματος ξαναπάει στην αντιπροσωπεία.
Η γυναίκα αφού την πήγε στον κτηνίατρο, στον ψυχίατρο, στην καφετζού, απευθύνεται και στον παπά της ενορίας. Παπά μου του λέει, το και το, με την παπαγαλίνα μου.